اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
وبلاگ سرجهان
X
تبلیغات
زولا
وبلاگ سرچهان
X
تبلیغات
زولا
وبلاگ سرچهان
به نام خدا
شنبه 3 آذر‌ماه سال 1386
جمال آباد در بین۲۸اثر تاریخی به ثبت رسیده در میراث فرهنگی۱۴/۷/۸۶

روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام کرد: ‪ ۲۸‬اثر تاریخی و فرهنگی این استان، در فهرست آثارثبت شده ملی قرار گرفت.


به گزارش دریافتی روز شنبه ایرنا، از جمله این یادمان‌ها تل‌های بزرگ کفر و تربیت بدنی در شهرستان ارسنجان و نیز تل‌های بزرگ میاق، سلمه واعظم قلات است که در شهرستان بوانات واقع شده است.

بنا به این گزارش، از دیگر یادمان‌هایی که در فهرست آثار ملی فارس جای گرفته، می‌توان به تپه لاهیجی در شهرستان شیراز بخش زرقان و نیز تپه‌های یال، آلتاخونی و جمال آباد سرچهان واقع در شهرستان بوانات اشاره کرد.

این گزارش‌افزوده‌است:قبرستان کاکاعلی وخواجه‌احمدکه‌به‌ترتیب درشهرستان‌های فیروزآباد و نی ریز واقع شده و نیز قبرستان‌های پیرکدویه، قنات ابراهیم، جعفریه و شاهزاده ابوالقاسم در شهرستان بوانات ازدیگر یادمان‌های ثبت شده در فهرست آثار ملی فارس است.

بر اساس این گزارش، قلعه کریمخانی و بقایای قلعه انگشت کبری،آب رکنی، و خرفخانه‌های تنگ کبوتری در شهرستان شیراز، قعله بنار لارستان،بقایای قلعه گود قلات، اشکفت سیاه کوهنجان و پناهگاه صخره‌ای شاه‌نشین و مسجد جامع در شهرستان ارسنجان،غارسیاه‌وکیل آباد درپاسارگاد، کتیبه‌مهرنرسه‌در فیروزآباد، نقش برجسته پل آبگینه در کازرون و معدن سنگ آسیاب خلار درسپیدان از جمله یادمان‌های به ثبت رسیده است.

در این گزارش عنوان شده است: یادمان‌های یاد شده از زمان به ثبت رسیدن ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری قراردارد و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت این یادمان‌ها شود، ممنوع است.

همچنین در این گزارش آمده است: مرمت و بازسازی این یادمان‌ها نیز صرفا با تایید سازمان میراث فرهنگی امکان پذیر است و تخطی از این امر طبق قانون مجازات‌های اسلامی جرم محسوب می‌شود


عناوین آخرین یادداشت ها
خوش آمدید
آرشیو
عضویت کاربران بلاگ اسکای
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 19503

بهترین کدها و بهترین دانلودها در مینوس